ETIAS– Evropski sistem putnih informacija i autorizacija
EES– Sistem za ulaz/izlaz u zemlje Evropske Unije
ETIAS
ETIAS će uticati na putovanja u Grčku, kako je Grčka u Šengenskoj grupi i članica je Evropske unije. Jedan od glavnih motiva uvođenja ETIS sistema jeste sprečavanje terorizma, smanjenje incidenata i ilegalna imigracija.
Kada se dobije odobrenje (ETIAS), putnici mogu da putuju po Evropi do maksmalnih 90 dana u toku jedne godine.
Moramo napomenuti da ETIAS nije viza, već procedura namenjena kontroli putnika koji dolaze u EU. Važno je da se napomene da recimo ukoliko idete u Italiju i dobijete ETIAS, onda će Vam biti dozvoljeno da idete bilo gde u šengenskom delu Evrope, ukupno 90 dana. To će npr. uključivati i putovanje u Grčku, te Vam posebna ‚‚dozvola‚‚ neće biti potrebna. ETIAS će važiti 3 godine ili do datuma isteka pasoša (ukoliko ističe ranije) nakon čega ćete morati ponovo da podnesete zahtev.
Primena ETIAS-a počinje od maja 2025. godine i svi državljani Republike Srbije moraće pre puta da podnesu online zahtev za odobrenje putovanja kroz ETIAS sistem.
Proces za popunjavanje prijave biće brz i lak, i u većini slučajeva prijava će biti automatski odobrena.
ETIAS će koštati 7 € po osobi i važiće 3 godine, obuhvataće neograničen broj putovanja (uz poštovanje zakona za maximum 90 dana boravka). Biće mogućnosti plaćanja karticom.
Putnici koji su mlađi od 18 godina i stariji od 70 godina neće plaćati taksu.
Savet je da se ETIAS prijava popuni minimum 96 sati pre datuma polaska u zemlju putovanja.
Putnicima koji imaju dvostruko državljanstvo i koji poseduju pasoš zemlje koja ispunjava uslove za Evropsku uniju, ETIAS neće biti potreban ukoliko koriste pasoš EU prilikom ulaska i izlaza iz zemlje putovanja.
ETIAS važi za dolazak u Evropu bez obzira na vrstu prevoza, avion, brod ili autobus, automobil, to uključuje i putnike koji su tranzitu kroz zemlju na putovanju ka drugim destinacijama.
Kako se prijaviti za potvrdu ETIAS?
Prijavljivanje će se raditi online ili preko aplikacije. Sve prijave proveravaju agencije za sprečavanje kriminala. Očekuje se da će oko 95% prijava dobiti odobrenje za ulazak u zemlju putovanja u roku od nekoliko minuta od trenutna kada se pošalje zahtev. Odobrenje stiže na mail podnosioca zahteva u PDF formatu i nije potrebno štampati ovaj dokument.
Ukoliko se od podnosioca zahteva traži dodatna dokumentacija, s tim u vezi vreme obrade može potrajati i do 4 nedelje.
Ukolko je prijava odbijena, podnosilac zahteva će dobiti razlog za odbijanje zahteva i ima pravo žalbe.
Važno je napomenuti da se ETIAS može opozvati, u slučaju da je podneta prijava sa prevarom ili su se okolnosti podnosioca prijave promenile.
Ukoliko imate dozvolu boravka u zemlji EU, neće Vam biti potrebna prijava za ETIAS, ali ćete na granici pokazati uverenje o prebivalištu i važeći pasoš.
Obavezni podaci za prijavu
Podaci koji su potrebni kako bi se popunila prijava za ETIAS su sledeći:
-
lični podaci (ime, pol, podaci o rođenju)
-
podaci o pasošu
-
osnovna pitanja o zdravstvenom stanju putnika
Dokumenta za onlajn prijavu
Kada popunjavate online prijavu za ETIAS, potebno je:
-
važeći biometrijski pasoš
-
digitalnu fotografiju za pasoš, za ETIAS aplikaciju
-
važeći kreditnu ili debitnu karticu
Šta ako imam kriminalni dosije?
Putnici koji imaju kriminalni dosije mogu da podnesu zahtev za ETIAS, nakon čega će težina zločina, dužina kazne i sl. Imati udela u orihvatanju ili odbijanju zahteva.Najveća prepreka za odobrenje ETIAS-a može biti:
-
Zločini preko granice
-
Teška krivična dela
-
Teroritičke aktivnosi
-
Trenutni nivo pretnje
-
Zapisnik o deportaciji
Za lakša krivična dela ili uslovne kazne, putnici se mogu prijaviti za ETIAS sa mogućnošću za potrebom dodatne dokumenacije i pitanjima.
UKOLIKO SU VAM POTREBNE DODATNE INFORMACIJE MOŽETE POSETITI ZVANIČNI SAJT ZA ETIAS
https://travel-europe.europa.eu/etias_en
EES
EES- novi sistem ulaska i izlaza u/iz zemlje Evropske unije. Počinje da funkcioniše od 10.11.2024. godine.
EES sistem menja pečatiranje pasoša kada prođete pasošku kontrolu do polaska u zemlju EU.
Sistem EES odnosiće se na sve zemlje članice EU, osim Kipra i Irske, gde će se pasoši i dalje pečatirati ručno. Sistem EES će se primenjivati i na posetioce iz zemalja koje su van EU ili van šengenskog prostora (Republika Srbija, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora itd.).
U praksi će to izgledati na sledeći način:
-
daje se na uvid pasoš
-
fotografisaće Vam lice
-
elektronski se skeniraju otisci prstiju (osim za decu ispod 12 godina starosti)
EES se primenjuje ukoliko niste državljanin EU, nemate dozvolu boravka ili poslovnu vizu i putujete na kraći boravak u EU (do 90 dana).
EES sistem prikuplja podatke o Vašoj putnoj ispravi, datume ulaska i izlaza iz zemlje, koji će biti registrovani u elektronskom sistemu. Ova procedura će olakšati i ubrzati prelazak granice.
Ukoliko prekoračite dozvoljen rok boravka u zemljama koje koriste EES sistem će Vas identifikovati i zabeležiti ove informacije. Beleže se i informacije ukoliko Vam se odbije ulazak u zemlju.
RAZLIKA IZMEĐU ETIAS-A I EES-A
Sistem ETIAS se odnosi na zemlje koje nisu članice, a nije im potrebna viza za ulazak. Dok EES pokriva sve spoljne granice EU i odnosi se na sve putnike trećih zemalja, bez obzira na to da li im je potrebna viza ili ne.
U treće zemlje podrzumevaju se sve države koje ne pripadaju EU ili Evropskom ekonomskom prostoru.
Dakle, svi građani Van zone Šengena moraće da popune ETIAS formular i plate taksu, nakon čega će dobiti odobrenje na tri godine, ali će putnici moći da borave u zoni Šengena 90 dana u periodu od pola godine.
EES je samo sistem praćenja i njega evidentira granična policija. To je način da EU može lakše da prati da li je putnik ostao duže od dozvoljenog boravka.
Dragi naši putnici,
turistička agencija P.P. ‚‚Euroturs Niš‚‚ d.o.o. Vam je na raspolaganju za sva pitanja i informacije u vezi novih protokola. Sa zadovoljstvom ćemo pružiti pomoć i asistenciju putnicima za ispunjavanje formulara potrebnih za dobijanje navedenih protokola.