Zlatni Prag
Poslednjih godina naši turisti često i u velikom broju obilaze prestonicu Češke Republike- grad Prag. Delom čine to zbog njegove raskošne i romantične lepote, brojnih spomenika istorije i kulture, sveprisutnog boemskog života, čuvenih praških kobasica i još čuvenijeg piva, ali i zbog cena koje ovu srednjevekovnu metropolu čine pristupačnijom od bilo koje druge.
„Praha majka svih gradova“, kako Česi vole da kažu, dugo i ponosno stoji na pijedestalu najvećeg i najlepšeg grada tzv. „Bohemije“. Sa svojim brojnim kulturno-istorijskim znamenitostima i mnogobrojnim turističkim atrakcijama Prag predstavlja najznačajniji turistički centar Češke. UNESCO je 1992. godine uvrstio istorijsko jezgro grada u spisak svetske baštine.
Prag je glavni i najveći grad Češke Republike i pokrajne Središnje Češke. Kroz grad protiče reka Vltava. Istorijski centar grada čini pet celina: Hradčani, Mali grad, Stari grad sa Josefovim, starim jevrejskim kvartom, Novi grad i Višehrad. Zvanični jezik je češki. Istorija grada počinje osnivanjem Praškog zamka posle 870. godine. Prag je grad najveće istorijske vrednosti u Češkoj. Za njegov čaroban izgled, koji je nastao i razvijao se na rakrsnici puteva u srcu Evrope, zaslužni su mnogobrojni vladari, umetnici i verske zajednice. Grad egzistira kao jedan od najlepših gradova Evrope i sveta, a njegovi epiteti su „zlatni grad“, „grad stotinu tornjeva“, „magičan grad“ i „majka svih gradova“. Prag je danas glavni privredni, ekonomski i kulturni centar Češke Republike.
Kao najvažnije i najposećenije turističke atrakcije Praga ističu se sledeće: Praški zamak, Karlov most i starogradska kula, stara gradska većnica i astronomski sat, Jozefof- praški geto, Barutna kula, crkva Sv. Nikole, Brdo Petršin, Hram Device Marije Tinske, Loreta i Višehrad.
Praški zamak koji se nalazi iznad Vltave podignut je krajem devetog veka. Prema Ginisovoj knjizi rekorda sa dužinom od 570 m i širinom od 128 m predstavlja najveći drevni zamak na svetu. Prva građevina na ovom mestu bila je Bogorodičina crkva, a u prvoj polovini desetog veka podignute su Crkva Sv. Vida i Sv. Đorđa. Od desetog veka, praški zamak nije samo sedište državnih vlasti, prinčeva i kasnije kraljeva nego i sedište crkvenih vlasti, Praške biskupije, kao i obrazovni i kulturni centar. Za vreme vladavine Karla IV (1316.-1378.) zamak je postao sedište Svetog Rimskog carstva. Zamak je tada dobio gotičke obrise i još čvršće zidine utvrđenja, koje su tokom vekova nadograđivane. Veliki deo ove građevine obnovljen je u šesnaestom veku u raskošnom renesansnom stilu. Najpoznatiji objekti u okviru Praškog zamka su Katedrala Sv. Vida, Bazilika Sv.Đorđa, Stara kraljevska palata, Rozenberg palata, Kula Daliborka, Zlatna ulica, Kula Mihulka, Kraljevska bašta, Rajska bašta, Jelenov šanac i Jelenova bašta. Ovaj raskošno ukrašen dvorski kompleks je najpopularnije turističko odredište prilikom posete Pragu, a činjenica da je Praški zamak opstao uprkos burnoj istoriji čini ga još atraktivnijim i fascinantnijim.
Karlov most podignut je 1357. godine za vreme vladavine Karla IV i predstavlja najstariji očuvani praški most. Most je izgrađen na mestu Juditinog koji je 1342. godine srušen u poplavi. Veličanstven Karlov most je kroz istoriju dugu više od šest stotina godina pretrpeo nekoliko razaranja i bio svedok niza istorijskih događaja. Vekovima most povezuje Stari grad sa Malom stranom. Sa jedne strane mosta se nalazi Starogradska kula iz XIV veka koja je poznata po svojoj dekoraciji i jedinstvenim statuama i predstavlja najlepšu srednjevekovnu kulu u Evropi. Sa druge strane mosta (Mali grad) nalaze se dve kule- jedna pripada Karlovom mostu, a druga pripada nekadašnjem Juditinom mostu. Karlov most dugačak je 515 m, širok 10 m i sastoji se od šesnaest lukova na kojima stoji trideset statua majstora vajarskog zanata. Turistima je najinteresantnija statua Sv. Jana Nepomuka. Njegova smrt je prikazana na reljefima ispod statue, koje turisti dodiruju u nadi da će im se ispuniti želja. Sve statue na mostu zamenjene su kopijama, a originali su premešteni u muzeje širom grada.
Stara gradska većnica sa astrološkim satom- Orolojem, sagrađena 1338. godine je najpoznatija i turistički najatraktivnija zgrada na starogradskom trgu. Gradska većnica prepravljena je u gotskom stilu 1470. dok kula sa satom datira sa početka 15. veka. Autor Astronomske kule je Majstor Hanuš, koga su po legendi oslepeli, kako ne bi napravio bolji i lepši sat. Iznad sata se nalaze figure 12 apostola koji svakodnevno defiluju i označavaju kraj dana i ponoć malim zvonom. Ispod sata nalazi se 12 znakova zodijaka, delo Jozefa Manea iz 1865. Sat pokazuje tri vremena: staroboemsko, današnje srednjoevropsko i takozvano vavilonsko vreme.
Jozefof- praški geto je nastao kao naselje jevrejskih trgovaca. Ceo današnji centar nekad su naseljavali Jevreji. Do danas je sačuvano šest sinagoga, a Staranova iz 1270. godine predstavlja najstariju sinagogu u Evropi. Preživela je nekoliko požara i sve torture za vreme progona Jevreja. Takođe, sinagoga je bila i izbeglički logor za Jevreje tokom drugog svetskog rata. Staro jevrejsko groblje nastalo je 1478. godine i narednih 300 godina bilo je jedino gde su Jevreji mogli da se sahranjuju. Na Starom jevrejskom groblju je sahranjeno oko 100.000 ljudi, koji su na kraju pokopavani jedni preko drugih.
Barutna kula podignita je u 15. veku za vreme vladavine kralja Vladislava II. Ova građevina je izgrađena u gotskom stilu kao deo kapije između Starog i Novog grada i visoka je 65 m. Cilj izgradnje ove kule bio je da upotpuni susednu kraljevsku palatu. Ime je dobila u osamnaestom veku kada je korišćena kao skladište za municiju.
Crkva Sv. Nikole smeštena je u Malom gradu i prekrivena je kupolom i sat-kulom. Izgrađena je u 18. veku u baroknom stilu. Ovo je mesto gde je na orguljama svirao Mocart tokom svog boravka u Pragu.
Hram Device Marije Tinske je gotička crkva sa baroknom unutrašnjošću. Hram Device Marije Tinske se nalazi na Starogradskom trgu, u starom jezgru grada i sa svojim crnim tornjevima blizancima, dominira ovim trgom.
Loreta je značajan hodočasnički manastir. Slavna je po najvrednijim monstrancama koje potiču iz 16, 17. i 18. veka. Jedan od najcenjenijih liturgijskih predmeta je monstranca od zlata ukrašena sa 6.222 dijamanata. U baroknoj kuli Lorete je smešteno 27 zvona koja se svakih sat vremena oglašavaju marijanskom himnom.
Ukoliko ste u mogućnosti nemojte propustiti vožnju brodom po Vltavi jer je to sjajna prilika da upoznate Prag na drugačiji način.
Karlove Vari su najpoznatija banja u Češkoj Republici. Nalaze se na 125 km udaljenosti od Praga. Zbog svoje lokacije i prirodne lepote čine je jednom od najpoznatijih evropskih banja koju morate posetiti. Banja ima 12 glavnih i 300 manjih lekovitih izvora. Grad je osnovao car Karlo IV 1370. godine, a danas ima oko 52.000 stanovnika. Karlove Vari predstavljaju pravo arhitektonsko remek-delo, koje je poznato po svojim termalnim izvorima, elegantnim fasadama i bogatoj istoriji. Česi su iskoristili lekovitu vodu i početkom XIX veka uz dodatak 32 trave, napravili čuveni liker- Beherovku. Osim likera, banja je poznata i po čuvenom češkom staklu Mozer.
Kada ste u Pragu morate probati i nešto od lokalni specijaliteta kao što su praška kolenica, knedličke, gulaš, razne vrste slanih kolača, kobasice, štrudle ili knedle punjene voćem. Predlažem vam da probate neko od praških piva, a ima ih oko 30 vrsta. Pivnica i restorana je mnogo, a na vama je samo da izaberete gde želite da sednete i probate lokalne specijalitete.
Za pasioniranog putnika, teško da ima ičeg lepšeg od prvog susreta sa novim gradom. Ako ste od onih koji se na prvi pogled zaljubljuju u gradove, Prag će vam, svakako, pružiti šan