Putovanje Rim, evropski gradovi, city break, Vatikan

SVI PUTEVI VODE U RIM

Kategorija: Putovanja
Datum objave: 06.11.2023.
Vreme čitanja: 5 min
Autor: Joka

Rim, poznat još i kao Prestonica sveta, Večni grad, Apostolski prag, „Grad sedam brežuljaka” ili jednostavno Grad, u potpunosti je moderan i kosmopolitski. Krenite i upoznajte sa ,,Eurotursom,,uz nezaboravno druzenje.S obzirom da je Rim jedna od nekoliko evropskih prestonica koje su izašle iz Drugog svetskog rata relativno neoštećene, njegov centar je zadržao karakter suštinske renesanse i baroka. Istorijski centar Rima se nalazi na listi Svetske kulturne baštine UNESKO.

Rim se identifikuje i sa Katoličkom crkvom, a na tronu rimskog episkopskog sedišta se nalazi papa. Deo Rima je država Vatikan, koji predstavlja suverenu teritoriju Svete stolice.

U Rimu vlada tipična sredozemna klima koja karakteriše sredozemnu, obalu Italije. Najprijatnije vreme je od aprila do juna, i od sredine septembra do oktobra. Zbog toga je rimski ottobrate (u bukvalnom prevodu „prelep oktobarski dan”) slavan i poznat kao sunčan i topao dan. U avgustu temperatura u najtoplijem delu dana često prelazi 32° C, pa je tradicija da je upravo taj mesec sezona godišnjih odmora, mada taj trend opada pa Rim postaje u potpunosti funkcionalan tokom celog leta. Prosečna najviša temperatura u decembru je oko 14° C.

Rim je jedan od onih gradova koji vas jednostavno obuzmu. Toliko toga se u Rimu i Vatikanu može videti i doživeti da se posetioci najčešće vrate kući razočarani jer shvate da bi im trebalo mnogo više vremena za razgledanje svih znamenitosti.

Kad krećete u obilazak, važna je početna tačka. To bi svakako trebala biti Centro Storico, gde se nalazi najveća količina klasičnih i hrišćanskih znamenitosti na malom području. Najveća lepota razgledanja u Rimu je činjenica da vas nikad ne prestaju iznenađivati fontane, freske ili predivni trgovi u malim ulicama grada.

Glavne atrakcije

Panteon

Hram posvecen svim bogovima morao je biti veoma spektakularan. Rimljani su stvorili Panteon sa velikom kupolom visokom 43 m jedna od najvećih ikad sagrađenih. Da bi učinili kupolu sto osvetljenijom graditelji su koristili specijalni svetli vulkanski kamen.Praktični Rimljani su ostavili veliki prostor u tavanici da bi svetlost prodirala u građevinu i takođe su instalirali odvode za kišnicu. I danas Panteon izgleda skoro kao u stara vremena.

To je jedan od nekoliko hramova koji nije podlegao oronjavanju a kao svedočenje veštini rimskih graditelja poslužiće poštovanje i divljenje mnogih generacija. Čelnici Rima su se tu okupljali da bi slavili bogove. Ponekad su oni koristili hramove kao banke u kojima su čuvali blaga imperije. Ceremonije u hramovima nisu bile održavane samo u čast bogova. Imperatori i senatori su kroz te ceremonije održavali red i opominjali narod na njihove dužnosti u carstvu. Da bi se osvetili Rimljani su pisali kletve i ostavljali ih u hramovima, nadajuci se da će bogovi naneti zlo njihovim neprijateljima.

Bazilika Svetog Petra

Bazilika Svetog Petra je glavna zgrada Vatikana koja se nalazi na desnoj obali reke Tibar. Najvažnije je religiozno zdanje katoličanstva, kako po veličini (193 metra dugačka i 44,5 metara visoka), tako po značaju.
Bazilika Svetog Petra nije katedrala već je papina crkva u kojoj se održavaju najvažnije ceremonijalne liturgije. U samoj unutrašnjosti bazilike sahranjen je sveti apostol Petar, prvi papa, prema istraživanjima arheologa i epigrafiste Margarite Gvarduči (ital. Margherita Guarducci) obavljenim 1965. godine.

Koloseum

U blizini ulice Via Sacra i Arco di Costantino, nalazi se divovski ovalni Koloseum – 186m dugačak, 153m širok i oko 47m visok. Izgradnju je započeo car Vespasian 72. godine, gradnju je dovršio njegov sin Titus osam godina kasnije. Koloseum je bio centar zabave tadašnjeg vremena, borbe s gladiatorima i ljudima, lavovima ili divljim životinjama. Završetak borbe bi najčešće značio smrt nekog od učesnika. Ove ‘igre’ su napokon prestale u V. veku. Tokom vremena, Kolosum je uništen vremenskim nepogodama i delom ljudskim.

 

 

Fontana di Trevi je jedna od najpoznatijih skulptura iz perioda baroka u Rimu. Visoka 25.9 metara, a široka 19.8 metara. Arhitekta fontane bio je Nikola Salvi (Niccolò Salvi). Možemo je nazvati fontana želja, jer turisti svakodnevno zamišljaju želje ubacujući novčiće i veruje se da će se onaj ko ubaci novčić, sigurno vratiti u ovaj grad.

Neretko se desi da i dame budu zaprošene baš na ovom predivnom mestu. Po nekim proračunima na dnevnom nivou fontana zaradi oko 3000 eura i kažu da sav novac iz fontane ide u dobrotvorne svrhe. Od njene arhitekture zastaje dah. Ono što ima posebnu čar je i to da ako se i niste uputili ka njoj, već šetate centrom Rima, skoro je neizbežno da će te iz neke uličice naleteti na fontanu.

 

Pjaca Navona (Piazza Navona)

Kada smo već kod fontana da nastavimo u tom stilu. Sledeće što Vam preporučujem da obiđete je Piazza NavonaTrg Navona poseduje tri fontane, koje se nalaze u nizu, nedaleko jedna od druge. Najlepša i najveća fontana na Pjaci nosi naziv četiri reke. Ovu fontanu simbolizuju četiti rečna Boga predstavljena kroz četiri velike reke i kontinenta, Dunav (Evropa), Nil (Afrika), Gang (Azija), Rio de la Plata (Amerika). Projektovao je čuveni arhitekta i vajar Đan Lorenzo Bernini (Gian Lorenzo Bernini). Fontana je otkrivena 1651. godine. U centru fontane je veliki Obelisk, ukrašen golubom sa maslinovom grančicom na vrhu.

 

Pjaca Venecija (Piazza Venecia)

Sledeći na našoj listi je najlepši trg u Rimu, Pjaca Venecija. Glavna ulica u Rimu, kojom će proći svaki turista izbija na ovaj predivni Trg. Na njemu se nalazi Nacionalni spomenik Viktoru Emanuelu II (Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II) poznatiji kao Vitorijano. Ovaj monumentalni spomenik rađen je u belom mermeru. Unutar građevine se nalazi muzej a na vrhu spomenika se prostiru terase sa kojih se pruža prelep pogled na grad.Trg je izgrađen u periodu od 1885. do 1911. godine, a kako bi se radovi završili bilo je potrebno srušiti mnoge okolne objekte.

 

Kad si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin znači da prilagođavate svoje ponašanje mjestu na kojem jeste. Danas možemo čuti i verziju izreke „Kad si u Rimu, radi što i Papa.“ Izreka se pripisuje svetom Ambroziju. Naime, kada su Sveta Monika i njezin sin sveti Augustin namjeravali posjetiti Rim jedne subote, shvatili su da se tada u Rimu posti, dok u Milanu gdje oni žive ne. Upitali su za savjet svetog Ambrzoija trebaju li postiti u tom slučaju, a on im je na to odgovorio „Kad sam tu (u Milanu) ne postim subotom, kad sam u Rimu postim subotom.“ Taj je odgovor kasnije preinačen u danas poznatu izreku.

Jesen ,proleće provedite u večnom gradu, jer, kako se kaže, svi putevi vode u Rim. Uživajte u dugim šetnjama, ispijanju kapućina i jedinstvenom ambijentu italijanske prestonice. Za Vas je tu agencijaod poverenja koja će ispuniti Vaše putovanje iz snova ,,Euroturs,,.

Kontakt

Prijava za newsletter

Prijavite se na našu newsletter listu

Kontakt

Nikolaja Krasnova 2, Vračar

011/3285 001, 3285 002

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Vase Pelagića 11

021/38 25 025, 38 25 026

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Cara Dušana 94

018/248 264, 249 255

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Kneza Miloša 20

017/40 58 98, 40 58 99

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo

Pratite nas