Sajt www.euroturs.rs koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti sajta. Više o kolačićima pročitajte ovde.
Drač
Drač – Albanija
Drač je najveća luka u Albaniji, nalazi se 34 km od Tirane. To je najstariji grad u Albaniji ili večni grad na Jadranu, sa skoro 3.000 godina istorije. Njegovo osnivanje datira iz 627. godine p.n.e. kada su Korinćani i doseljenici iz Kerkire upali na ilirsku teritoriju Taulanata. U gradu se nalaze mnoga drevna arheološka nalazišta i nalazi. Najvažnija turistička atrakcija u Draču je amfiteatar rimskog cara Hadrijana sa 15.000 mesta, drugi najveći amfiteatar na Balkanu.
Tokom 9. veka u blizini je sagrađena mala crkva sa zidovima prekrivenim mozaicima. Takođe možete videti kupatila iz 2. veka nove ere i obližnji vizantijski forum V-VI veka sa mermernim stupovima. Jedna trećina prvobitnog zida gradskog zamka i dalje stoji, a možete čak i hodati istim putem kojim je i sam Cezar hodao. Arheološki muzej nalazi se u novoj zgradi na putu Taulantia, jednoj od najvažnijih te vrste i od velikog interesa za posetioce. Najpoznatija arheološka građevina pronađe na u Draču je „Bukuroshja e Durresit“, mozaik iz 4. veka pre nove ere. Danas je izložena u Nacionalnom istorijskom muzeju u Tirani.
Etnografski muzej je kuća istorijskog poznatog glumca Aleksandra Moissija rođenog u blizini Drača.
Umetnička galerija grada smeštena je na glavnom trgu Ilirija.
Pored istorijske vrednosti, Drač je takođe lepo mesto za predah, zbog svojih peščanih plaža, hotela i urbanog osećaja. Naći ćete odlične restorane i smeštaj duž ivice mora.
Drač – evropska putovanja
Drač je nekada bio – iako nakratko – glavni grad Albanije. To je sada praktično produžetak Tirane, spojen sa glavnim gradom neprekidnim urbanim koridorom punim hipermarketa i auto placeva. Deset kilometara dugačke plaže u Draču koriste mnogi meštani Tirane za beg iz glavnog grada jer ima šarmantan mediteranski vazduh. Grad ima dugu i impresivnu istoriju, a za međunarodne posetioce glavni razlog dolaska u Drač pored plaže su zanimljiv rimski amfiteatar i vrhunski arheološki muzej.
Amfiteatar
Sigurno jedno od najvećih dela antičke arhitekture u Albaniji, ako ne i na Balkanu, amfiteatar u Draču sagradio je Hadrijan u 100. godini nove ere, a ponovo je otkriven tek 1960 -ih. Koristio se oko 300 godina i tada je mogao da primi čak 20.000 gledalaca. Ova velika razmera deo je onoga što ovu znamenitost čini posebnom, ali arheologe je takođe zaintrigiralo kako zgrada demonstrira rimski prelazak u hrišćanstvo. Unutar ove lokacije nalazi se kapela sa zadivljujućim zidnim mozaicima svetaca, koji pokazuju kako je amfiteatar kasnije u svom životu dobio versku svrhu.
Zamak u Draču
Ovaj spomenik sastoji se od jedne kule i zida i u mnogim vodičima se naziva Venecijanska kula. Datira još iz 400 -ih godina, za vreme vladavine vizantijskog cara Anastasija I koji je rođen u ovom gradu. Od izgradnje, dvorac Drač doživeo je ozbiljnu akciju, koju su ojačali Mlečani neposredno pre osvajanja grada od strane Osmanlija. Godine 1939. dvorac je bio baza za zbirku albanskih patriota koja je pokušavala da odloži napredovanje italijanske vojske. Oko 360 meštana uspešno je održalo svoje mesto sve dok se oklopne italijanske jedinice nisu iskrcale u luku i zauzele grad.
Kraljevska vila u Draču
Albanska monarhija, koja je trajala od 1928-1939, postojala je više od sedam decenija, ali ova zgrada na vrhu brda u Draču predstavlja zanimljiv podsetnik na ovo doba. Ovih dana Kraljevska vila je zapuštena, ali ima fascinantnu istoriju. Izgrađena je 1937. za kralja Zoga I, koji je mogao da uživa u rezidenciji samo godinu dana. Nakon raspada monarhije, vila je postala velika zgrada za prijem komunista, koja je dočekala Nikitu Hruščova i Džimija Kartera u službenim posetama. Kada je 1997. Albanija zapala u privremene građanske nemire, vila je opljačkana i od tada je ostala nepromenjena.
Arheološki muzej u Draču
Ovo je najveći arheološki muzej u Albaniji i ovde možete videti šta su sve različite civilizacije koje su naselile ovaj region ostavile iza sebe. To je samo nekoliko koraka od obale i osnovano je 1951. godine, sa zbirkama koje pokrivaju svaki period od antičke ilirske kulture, preko rimskog doba, vizantijskog doba i vladavine Osmanskog carstva. Rimski predmeti su posebno intrigantni i uključuju minijaturnu bistu Venere i kamene sarkofage. Muzej kao institucija ima svoju priču, jer je opljačkan u nemirima 1997. godine i tek nedavno je obnovljen.
Vizantijski forum
U srcu Drača je skromna, ali evokativna zbirka kolonada koje su činile Macelumov forum nakon rimske ere. Datira između 600 -ih i 800 -ih i popločana je iskopanim mermernim kamenjem. Možete se približiti korintskim stupovima na forumu da biste videli izuzetne detalje kamene obrade. Nekada je u središtu trga postojala statua za bilo kog vizantijskog cara koji je u to vreme bio na vlasti. Blizu foruma su Dračeva rimska kupatila, koja su otkrivena zajedno sa amfiteatrom 1960 -ih. Ono što ostaje je hipokaust i bazen pet metara sa sedam.
Džamija u Drač
U Draču postoje dve impresivne džamije, jer je odnos Albanije sa religijom bio poremećen tokom komunističkih vremena, a svaka bogomolja ima svoju priču. Veliku džamiju je 1931. godine sagradio kralj Zog I na mestu ranije osmanske zgrade. Nakon 1967. godine munara je uništena, a zgrada je korišćena kao centar za lokalne omladinske organizacije. Manja i mnogo starija je Fatihova džamija, koja datira iz 1503. godine u prvim decenijama osmanske vladavine. Ovo je takođe zatvoreno tokom komunizma, ali je 70 -ih proglašeno albanskim spomenikom kulture.
Plaža Spille
Nekoliko kilometara južno od grada, odmah posle Kavajea, nalazi se ova prirodna uvala koja nudi kontrast užurbanoj plaži u Draču. Spille je za one koji žele opušteniji dan uz more i privlače manje posetilaca, što vam olakšava pronalaženje mesta u bilo koje doba godine. Uprkos usamljenosti i prirodnom okruženju, sve usluge koje biste mogli zahtevati su u ponudi. Možete iznajmiti ležaljke i suncobrane za dodatnu udobnost, a prodavci voća će tokom dana prodavati voće sveže sa pijace.
Ako vam dosadi u Draču, uvek možete posetiti neko od drugih mesta u albaniji u vidu jednodnevnog izleta i tako upotpuniti svoj boravak.
Tirana
Vrlo lako možete uhvatiti autobus i otići do glavnog grada Albanije, gde se sukobljavaju prošlost i sadašnjost zemlje. Ako želite da vidite pravu sovjetsku arhitekturu, dođite do Piramide, koja je od kraja komunizma prazna i izgrađena kao spomenik diktatoru Enveru Hodži. Za dodatne dokaze o komplikovanoj vezi Albanije sa Hodžom, možete posetiti njegov grob, koji je često bio vandalizovan. Bunk’Art je takođe uzbudljiv, jer možete obići nuklearni bunker iz 1970 -ih koji se sastoji od 100 različitih soba, dajući mu vazduh podzemnog grada.
Izlet do Kruje
Ako želite da prisustvujete prizoru značajnog događaja u istoriji Albanije, krenite severoistočno do dvorca Kruje, popularno nazvanog po albanskoj nacionalnoj ikoni Skanderbega. Dok je Osmansko carstvo osvajalo okolnu regiju, ova tvrđava je čvrsto stajala, držeći se protiv vojske Mehmeda II u tri uzastopne opsade tokom 1400 -ih. Da biste stekli predstavu o svom nacionalnom značaju, dvorac se nalazi na poleđini albanske novčanice od 500 leka. Unutar gotičke zgrade nalazi se izložba posvećena Skenderbegu, a takođe biste trebali odvojiti trenutak i uživati u neravnoj planinskoj lepoti na 550 metara nadmorske visine.
Kruje je bio poznati trgovački grad u 18. i 19. veku, ali su znamenitosti i tradicija pažljivo očuvani. Pijaca se proteže sve od vrata dvorca do centra Kruje i sastoji se od jedne kaldrmisane ulice duž koje sve vrste prodavaca izbacuju svoju robu sa drvenih tezgi. Dok šetate čaršijom, videćete i zanatlije kako izrađuju predmete u svojim radionicama. Za uspomenu možete pokupiti ručno izrezbarene drvene ukrase, bocu lokalne destilovane rakije ili ručno tkane tkanine.
Plaže u Draču i okolini
Albanija ima dugačku obalu koja se prostire na 450 km (uključujući lagune) i proteže se duž Jadrana i Jonskog mora. Lako je razlikovati mora zahvaljujući njihovim različitim karakteristikama. Jadranske plaže su peščane sa plitkim vodama, što ih čini pogodnim za porodični odmor.
Glavne plaže su, između ostalih, Velipoja, Shen Gjin, Drač, Golem, Spillenja, Divjaka, Vlora. Osim plaža, jadranska obala obiluje lagunama i drugim prirodnim ekosistemima koji pružaju prekrasne mogućnosti onima koji su strastveni za proučavanje i posmatranje ptica, kao i onima koji su zainteresovani za eko-turizam.
Plaža Velipoja je najsjevernija plaža u zemlji, udaljena 22 km od grada Skadra. Ima oko 250 sunčanih dana, a temperature iznad 20 ° C obično počinju sredinom maja. Plaža, sa 4 km visokokvalitetnog peska, pogodna je za porodični odmor.
Plaža Shengjin je još jedna peščana plaža u blizini okruga Lezha, udaljena 8 km od istorijskog grada Lezha. Plaža Shengjin poznata je po svom visoko kvalitetnom pesku i ima 200-300 sunčanih dana godišnje. Severno od Shengjina, ispred brda Renci, nalazi se divna plaža Rana e Hedhun (pesak u prahu), koja je dobro zaštićena od vetrova tog područja.
Uvala Lalezi još je jedno atraktivno područje jadranske obale koja se nalazi između Rodona i rta Bishti i Palles. Rodon Cape je divno, prirodno remek-delo dužine 7,5 km i ogroman je za one koji uživaju u ronjenju. Plaže uvale Lalezi peščane su, neke okružene borovom šumom.
Plaža u Draču, koja se nalazi na samo 39 km od Tirane, najveća je i najposećenija plaža u zemlji. Ima peščanu plažu u dužini od 6 km. Dubina mora se postepeno povećava, što ovu plažu čini veoma sigurnom za porodice i decu. U Draču postoje tri velike plaže:
Severno od Drača, plaža Currila je dublja i prilično je zaštićena toplim vetrom koji dolazi sa kopna.
Južno od Drača pronaći ćete još dve plaže: Golem i Mali Robit, sa karakteristikama sličnim plažama u okolini Drača.
Vlora je druga najveća luka u zemlji i jedna od najvažnijih tačaka albanskog turizma koja nudi „more i sunce“. Područje plaže u blizini grada poznato je po novim i modernim hotelima, zajedno sa drugim sadržajima poput barova, restorana, klubova i kafića. Ovo je jedno od najuzbudljivijih turističkih područja u zemlji. To područje počinje direktno južno od grada duž malih i kamenitih plaža u zalivu Vlore. Dalje u luci Orikum pronaći ćete nedavno izgrađenu luku za jahte.