Zimovanje Bugarska, bugarska zima, skijanje bugarska, borovec, bansko, pamporovo

Bugarska

Broj ponuda: 9

Bugarska zimovanje

Bugarska ili „ zemlja ruža “ je suverena država koja se nalazi u jugoistočnoj Evropi a graniči sa Rumunijom na severu, Srbijom i Makedonijom na zapadu, Grčkom i Turskom na jugu i Crnim morem na istoku i XVI je država po površini u Evropi. Bugarsko stanovništvo od oko 7,3 miliona je pretežno urbanizovano i uglavnom koncentrisano u administrativnim centrima 28 bugarskih provincija.

Veličanstvene planine i peščano primorje u kombinaciji sa starim gradovima simboliziraju Bugarsku na najlepši način. Najpoznatiji simbol Bugarske je ruža, a time i ružino ulje. Područje između Srednje gore i Stare planine naziva se Dolina ruža, te je svakome ko se odluči na putovanje u Bugarsku jedna od nezaobilaznih destinacija koju mogu posetiti i uživati u pogledu na plantaže ruža koje se protežu na više od 50 kilometara.

Bugarska, Sofia, evropski gradovi, putovanja
Bugarska, Sofia, evropski gradovi, putovanja


Veoma atraktivna destinacija koja pruža odmor kako u zimskim tako i u letnjim mesecima. Tokom zime idealna je destinacija za ski sportove na nekom od poznatih skijališta  kao što su Bansko i Borovec, a u letnjim mesecima možete uživati na peščanim plažama Crnog mora u letovalištima kao što su Nesebar, Sunčev breg, Zlatni pjasci…
Sofija je danas sačuvan grad i mogu se videti tragovi svih istorijskih perioda, a kao glavni grad Bugarske se smatra drugom najstarijom prestonicom u Evropi i nalazi se na samo oko 50 km od srpske granice koja tokom cele godine pruža mogućnost za obilazak mnogobrojnih kulturno-istorijskih spomenika ili za vrlo povoljni šoping.

Vetrenjača noću
letovanje Nesebar, Letovanje Bugarska, hotelli Nesebar , Bugarska autobusom


Klima: Bugarska se može podeliti na pet klimatskih zona: kontinentalna, tranziciona, kontinentalno-mediteranska, crnomorska i planinska zona. Prosečna godišnja temperatura u Bugarskoj iznosi 10,6°C i varira od -2,9°C na najvišem vrhu Musale do 13,9°C u gradu Sandanski. Prosečna temperatura u podunavskoj ravnici iznosi 11,4°C. Najviša temperatura u nizijama i brdovitom području je u junu, dok je u višim planinama najtopliji mjesec august. Najniža temperatura se javlja u januaru i februaru.

Borovets, Bugarska, zimovanje
Borovets, Bugarska, zimovanje


Znamenitosti: Najveće znamenitosti Sofije se ogledaju u sakralnoj arhitekturi, uključujući crkve, Banja Baši džamiju i sinagogu. Najimpresivniji od svih je katedralni hram Aleksandra Nevskog, koji važi za jednu od najgrandioznijih pravoslavnih bogomolja u Evropi. Vredne pomena su svakako i Crkva Svete Sofije, po kojoj je grad i dobio ime, zatim srednjovekovna Crkva Sv. Đorđa, Crkva Sv. Nedelje, Crkva Sv. Nikolaja i druge. Rilski manastir predstavlja najveći i najpoznatiji pravoslavni manastir u Bugarskoj. Tvrđava Belogradčik se nalazi severozapadno od istoimenog grada, u blizini granice sa Srbijom. Veliko Trnovo nekadašnja prestonica Drugog bugarskog carstva predstavlja jedan od najinteresantnijih gradova u Bugarskoj, sa bogatim kulturno-istorijskim nasleđem. U ovom gradu je umro i srpski prosvetitelj Sveti Sava, gde je prvobitno i sahranjen u Crkvi 40 mučenika. Vredna obilaska je i Varna kao najveći grad bugarskog primorja. Kamena pustinja, kamena šuma iliti Pobiti kamani je jedinstven prirodni fenomen smešten u neposrednoj blizini grada Varna. Crkva rođenja Hristovog, poznatija i kao Šipka memorijalna crkva, predstavlja bugarsku pravoslavnu crkvu izgrađenu na Staroj planini u blizini gradića Šipka; Đavolji most
Zanimljivosti: U Bugarskoj pomeranjem glave levo-desno znači DA, i gore-dole za NE. Bugarska je poznata kao domovina mlečnog napitka-jogurt. Bugarska ruža, odnosno ulje koje se dobija, polovina svetske proizvodnje je iz Bugarske, a čini jednu od komponenti svetskih poznatih parfema.
Sa prijemom Bugarske u Evropsku Uniju, 1.januara 2007. godine, ćirilica je postala treće zvanično pismo Evropske unije.
Bugarska kuhinja: Na bugarsku kuhinju su kroz istoriju uticale pored klime i kulture osvajača i narodi koji su tu živeli: turci, rimljani, grci i sloveni.
– ćufte i čebapče – najpoznatiji su mesni proizvodi*
– čorba od škembića
– tarator –  hladna supa od jogurta sa povrćem, orasima i belim lukom
– šopska salata
– banu – tradicionalna bugarska peciva od lisnatog testa sa različitim punjenjem
– Gyuchev – meso, sir i povrće u loncima, naslagano slojevito.
– Sach – jelo od nekoliko vrsta mesa sa raznim povrćem
– Česti deserti su alva, garaš, tulumbe, baklava, kozunak (slatki hleb sa voćem), kompot i mekica (pržen hleb u ulju sa jogurtom). 

Kontakt

Prijava za newsletter

Prijavite se na našu newsletter listu

Kontakt

Nikolaja Krasnova 2, Vračar

011/3285 001, 3285 002

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Vase Pelagića 11

021/38 25 025, 38 25 026

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Cara Dušana 94

018/248 264, 249 255

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Kneza Miloša 20

017/40 58 98, 40 58 99

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo

Pratite nas