Budim ili Pešta- preporuke za obilazak glavnog grada Mađarske
Jesen kao omiljeno godišnje doba i omiljeno vreme za putovanja i otkrivanje novih destinacija. Drugarice i ja smo razmišljale gde otputovati za predstojeći praznik, a da možemo da spojimo i uživanje i avanturu, da put nije dug, ali i mesto koje nam pruža raznolikost i lepu energiju. Budimpešta nam se savršeno uklopila. Naravno da smo odmah uzele da planiramo i gledamo šta obići, mesta gde se može popiti dobra kafa, gde je hrana dobra i šta je ono što nikako ne smemo propustiti kada je ovaj grad u pitanju. Tako je počelo naše malo putovanje.
Budimpešta je jedna od najlepših evropskih prestonica.Nekada posebni gradovi odvojeni rekom, Budim i Pešta postaju jedno izgradnjom lančanog mosta. Mnogo ljudi je podeljeno i biraju između ova dva dela grada, ali ja nisam mogla da se odlučim, zato što svaki ima svoje lepote i svoju energiju, a i potpuno su različiti.
Naš hotel je bio u Pešti, u samom centru grada i bio je lepo povezan sa njihovim gradskim prevozom,ali mi smo oni pravi turisti koji vole da upoznaju grad pešaka na tenane i sa uživanjem.
Sve vreme boravka nam je bilo toplo i sunčano vreme, prava jesenja idila i vreme za upoznavanje grada. Mi smo svakako napravile našu listu želja i „to do liste“, počevši od glavnih znamenitosti, a onda i do najbolje kafe. Prvog dana smo stigle u popodnevnim časovima, smestile se u hotel i otišle do centra grada.
Vaci ulica je glavna pešačka ulica i turisti je obožavaju. Ovde imate puno prodavnica, ali i kafića i restorana. Ono što je mene oduševilo je autentičnost i posvećenost detaljima. Svaki kutak je uređen sa stilom i ukusom, a šetnjom pored tih objekata širi se prijatna i lepa atmosfera. S obzirom da se već bliži nova godina, pored standardnih magnetića, razglednica, njihovih figurica, suvenirnice su pune novogodišnjih stvarčica što dodatno dodaje čar i lepotu svega. Najviše nas je privukao miris kurtoša (kolač dimnjak), koji je za mene najlepša poslastica. Kurtoš se pravi od testa koje se mota oko metalnih šipki koje su premazane puterom i zatim se prže preko uglja. Šećer se karmeliše da stvori hrshav preliv odozgo. Pre služenja imate dosta slatkih priloga da izaberete. Njih ima svuda, što u lokalima, što na trafikama malim duž Vaci ulice. Uglavnom imaju svoja mesta za sedenje ili klupice koje smo u ovom slučaju mi odabrale. Nastavile smo dalje šetnju i došle do kraja Vaci ulice gde imate sve komercijalne radnje, od manga, zare, waikikija, women secreta, h&m, muller-a…tu smo se zadržale i krenule dalje. Naišle smo na predobar restoran/piceriju, Cucina-The Italian Kitchen, gde možete naći domaću picu i testeninu, a uz to najbolja mađarska i italijanska vina. Pored stvarno, fenomenalne hrane, uživaćete u prijatnom i opušteno ambijentu uz profesionalno i ljubazno osoblje. Ukoliko se nađete u Budimpešti topla preporuka za restoran. Posle večere smo se uputile u hotel.
Dok smo istraživale i pravile organizaciju obilaska, naišle smo na pregršt lepih i dobrih restorana, naravno da nismo imali vremena za sve, i nije bilo lako izabrati, ali smo se odlučile za Twentysix Budapest.
Restoran je isto u Pešti i bio je blizu našeg hotela. Mi smo, naravno izabrale i do njega da odemo pešaka i odlučile se da prepodne provedemo tamo. Twentysix je prava mala urbana džungla koja se krije unutar zidova stare i preuređene zgrade i osvaja konceptom i enterijerom. Jedinstven je i predstavlja najzeleniji restoran u celoj Budimpešti. Ovo mesto funcioniše i kao „feel good“ hub, i prostor je podeljen na 4 zone. Prva je „garden“, mediteranski restoran u kojem se mogu probati brojna maštovita jela, ali uživati i u kafi,čaju, sokovima i koktelima. Druga zona je „studio“ gde se svakog dana održavaju yoga seanse. Treća zona je „house“ i ona predstavlja jedinstven koncept kulinarskih radionica, a četvrta zona je „shop“. Neizmerno smo uživale u enterijeru, lepoj energiji, prijatnoj, predobroj hrani i kafi,definitivno morate da posetite mesto ukoliko se budete našli u Budimpešti.
Tog dana smo imale planirano da obiđemo Budim i uputile smo se ka drugoj strani reke. Definitivno šetnja i obilazak grada kao pešak za mene ima najviše prednosti. Na putu do tamo, obišle smo Baziliku Sv Stefan i čuveni Budapest Eye.
Bazilika Sv.Stefana je katolička bazilika posvećena ,mađarskom kralju Stjepanu I čije se relikvije nalaze tu i ona je treća najveća crkvena građevima u Mađarskoj. Bazilika je najviše poznata po svojim zvonima i svako je posvećeno nekom svecu.
Budapest Eye je kultna atrakcija koju morate videti i nudi jedinstven pogled na grad i sve znamenitosti i lepote. Ovaj panoramski točak nije samo zabavna vožnja to je putovanje iznad grada koje obuzima dah. Sa visinom od 65 m, panoramski točak je najviši točak u Mađarskoj i pruža panoramski pogled od 360 ° koji je nezaboravan.
Imale smo želju da posetimo i lančani most, ali je on bio zatvoren tada, pa smo krenule duž reke i na putu do drugog mosta uživale u vremenu i prelepom pogledu i uputili se ka Budimskom dvorcu i Ribarskom Bastionu.
Budimski dvorac u njemu su živeli mađarski kraljevi i on potiče iz XIII veka. Deo brda Budim na kome se nalazi dvorac naziva se i kraljevska četvrt. U ovoj četvrti se nalaze srednjovekovne kuće i razne građevine iz srednjeg veka. Osim spolja ovaj dvorac je prelep i iznutra, gde se nalazi Mađarska nacionalna galerija i veoma važan muzej-muzej istorije grada Budimpešta. Dvorište u dvorcu je zatvorenog tipa, a jedna prostrana terasa ga povezuje sa Ribarskim Bastionom koji je udaljen na 5 min. Dvorac se nalazi na UNESCO-voj listi zaštićene svetske kulturne baštine. Osim muzeja istorije može se obići i dvorska kapela, kraljevska kripta, dvorana za bal i kraljevske sobe. Mađari Budimski dvorac nekad zovu samo Buda Najpoznatiji festivali i oni koji se preporučuju za obilazak su: festival Palinka, sajam za vreme uskrsa, festival vina i festival folklorne muzike i igre. Svakako preporučujem da prošetate u okolini dvorca, gde se nalaze prelepe i simpatične uličice sa dobrim restoranima i kafićima.
Ribarski bastion-Fishermans Bastion je jedan od najpoznatjih spomenika arhitekture u gradu. Nalazi se na brdu Budim sa kog se pruža predivan pogled na celu Budimpeštu. Ribarski Bastion je deo Budimskog dvorca koji se nalazi u blizini. Ribarski Bastion se sastoji od 7 kula koje predstavljaju sedam mađarskih poglavara koji su zajedno osnovali državu Mađarsku. Istorija kaže da su nekada u podnožju zidina brda Budim živeli ribari u delu grada koji se zvao riblji grad, a da su na to brdo dolazili kako bi prodavali svoj ulov i otuda naziv Bastiona. Izrazito bele boje bastion podseća na mali dvorac na vrhu brda, pored kog se nalazi pravi veliki dvorac. Ispred bastiona se nalazi veliki beli trg, a belim stepeništem se dolazi do samog srca bastiona koji povezuje 7 kula do kojih se može doći i gde možete da uđete. Ulaz u bastion je besplatan, tu se nalaze i suvenirnice, kafići sa pogledom na grad, dvogledi sa kojim možete posmatrati reku i grad. Sam put do Bastiona je zanimljiv i prelep, sa kaldrmskim uličicama, uzbrdicama i arhitekturom iz XVIII veka.
Zgrada Parlamenta, jedna od najlepših građevina u Budimpešti, ujedno i treći najveći parlament u svetu. Impozatna građevina i imali smo prilike da je vidimo i na dnevnom svetlu, ali je svakako pun osećaj, bar meni, posmatrati je noću sa svim svetlima gde se vidi prava lepota i veličina. Nedaleko od Parlamenta se nalazi spmenik „Cipele na Dunavskom parku“ koji svedoči o potresnom istrebljenju Jevreja i njihovom stradanju i nestajanju u Dunav tokom drugog svetskog rata. Smatra se da je ovo jedna od najdirljivijih spomenika žrtava holokausta.
Treći dan smo ostavile za Peštu, za obilazak Trg Heroja, zamka Vajdahunyad i naravno šoping.
Trg heroja predstavlja dragulj grada i smatra se delom svetske kulturne baštine i predstavlja jedan od najprostranijih uređenih otvorenih prostora u Mađarskoj. U samom centru se nalazi Milenijumski spomenik. Trg heroja ne nosi slučajno ovaj naziv. Ime trga simboliše sve junake i sve hrabre ličnosti Mađarske, a četiri figure raspoređene na kraju kolonada predstavljaju: rad i napredak, rat i mir, slavu, čast-sve ono što je potrebno da bi imena uklesana na trgu dobila status heroja.
Andraši bulevar je ulica koja povezuje Elizabetin Trg sa Trgom Heroja i Gradskim parkom. Odlikuju ga široki trotoari, bogati drvoredi i stare zgrade sa ukrašenim fasadama i enterijerom. Jedna je od glavnih trgovačkih ulica u Budimpešti, sa kafićima restoranima, pozorištima, ambasadama i luksuznim buticima. Među najznačajnijim zgradama su Mađarska državna opera , Memorijalni muzej i arhiv Zoltana Kodaljija.
Zamak Vajdahunyad nije samo zamak. Podignut je u čast jubileja povodom hiljadite godišnjice mađarske države. On je predmet divljenja i mistike povezan sa grofom Drakulom i načina gradnje. Izgrađen je 1896 i nalazi se u gradskom parku na veštačkom ostrvu. On predstavlja kompleks sačinjen od 21 građevine koja su svojevrsna replika različitih arhitektonskih stilova i epoha austrougarskog carstva. U njemu se sreću gotika, romanika, renesansa i barok. Zamak trenutno ima funkciju mađarskog muzeja poljoprivrede i predstavlja najveći muzej te vrste u Evropi.
Arena Mall je shoping centar na nekih pola sata laganog hoda od gradskog parka. Arena je i najveći centar u Budimpešti na 3 sprata, ima sve komercijalne brendove: Massimo Dutti, Zara, Mango, Guess, Tommy Hifinger. Ceo jedan sprat je posvećen brzoj hrani, i svako će naći nešto što mu odgovara.
Budimpešta me je oduševila svojom energijom i svojom jednostavnošću. Grad koji je tako lepo organizovan, i nemate osećaj tenzije i gužve na ulicama zbog haotičnog saobraćaja, nego sve teče mirno, lagano. Iako Mađari važe za ne tako ljubazne domaćine, imale smo sreću da budemo u kontaktu sa stvarno ljubaznim i predusretljivim ljudima i po pitanju toga nosimo samo lepe uspomene. Preporuke je da Budimpeštu obiđete kao pešak. Sve Vam je blizu i sve znamenitosti i najbitnije karakteristike grada se nadovezuju jedna na drugu, tako da ćete sigurno uživati i videti grad iz neke druge perspektive