Putovanje Rim, evropski gradovi, city break,

Italijanske poslastice

Kategorija: Putovanja
Datum objave: 26.11.2024.
Vreme čitanja: 5 min
Autor: Dimitrije

Italijanske poslastice

Tokom nedavnog boravka u Italiji imao sam priliku uživati u fenomenalnom ukusu nekih od poznatih italijanskih deserata, kao što su tiramisu, gelato i affogato. To me inspirisalo na pisanje ovog bloga o tradicionalnim italijanskim poslasticama.

U današnjem blogu predstaviću vam deset klasičnih italijanskih poslastica koje obavezno morate probati kada se nađete u Italiji. Italijanski deserti su bogata lepeza ukusa i tekstura koja nudi ponešto za svako nepce. Od kremastog i slatkog tiramisua do lagane i prozračne panakote, svaki recept je svedočanstvo italijanskog kulinarskog nasleđa.

1. Panna cotta je desert iz regije Pijemont koji je poznat po lakoj pripremi, a božanstvenom ukusu. Ovaj slatkiš je idealan za sve koji vole lagane deserte koji nisu previše slatki. Panna cotta se pravi zagrevanjem pavlake, kojoj se dodaju šećer, vanila i želatin kao zgušnjivač. Nakon što se smesa zagreje i sjedini, sipa se u kalupe i hladi dok se ne stvrdne, što joj daje karakterističnu strukturu. Obično se poslužuje s prelivima (voćni sos, karamela, čokolada, med).

2. Tiramisu vodi poreklo iz Veneta, a zbog neponovljivog ukusa lako je osvojio ceo svet. Osnovni sastojci tiramisua su piškote, svež maskarpone sir, jaja, šećer, kakao i kafa. Piškote se nakvase u espreso kafi i potom se na njih nanosi sloj kreme od maskarponea i jaja. Na kraju se desert posipa kakaom u prahu koji mu daje karakterističnu gorčinu i balansiran ukus.

3. Gelato je smrznuti desert poznat po svojoj gustoj i kremastoj teksturi i intenzivnim ukusima. Iza ove italijanske poslastice koja potiče sa Sicilije stoji čitava filosofija, a svaki majstor čuva svoju malu tajnu zbog koje tvrdi da je baš njegov gelato najbolji. Za razliku od tradicionalnog sladoleda, gelato se pravi samo od mleka, bez ili sa vrlo malo slatke pavlake. To mu daje niži sadržaj masti. Značajna razlika je i u temperaturi služenja – gelato se nikada ne služi potpuno zamrznut, već na znatno višoj temperaturi kako bi njegova kremasta struktura došla do izražaja.

4. Affogato je desert čija su dva glavna sastojka kugla sladoleda od vanile i šot espreso kafe. Pravi se tako što se kugla sladoleda od vanile prelije sveže skuvanim espresom. Vrući espreso delimično otopi sladoled stvarajući savršenu kombinaciju toplog i hladnog, te gorkog i slatkog.

5. Zabaglione je jednostavan desert koji se pravi od žumanaca, šećera i slatkog vina. Smesa od žumanaca, šećera i vina se lagano kuva na pari dok ne postane gusta i penasta. Ključno je stalno mešanje na umerenoj temperaturi kako bi smesa dobila laganu i kremastu strukturu. Tradicionalno se servira topao, bez ili sa dodacima kao što su vanila i cimet.

6. Cannoli su tradicionalni sicilijanski desert koji se sastoji od hrskavih prženih rolni punjenih kremastim filom, obično na bazi rikota sira. Ovaj desert ima karakterističnu strukturu: hrskavu spoljašnjost i kremastu unutrašnjost. Testo za kanole se mesi dugo, a zatim se tanko razvije, oblikuje u cev i prži dok ne postane zlatne boje. Punjenje može biti različito, a ono tradicionalno dobija se mešanjem sveže rikote i šećera. Kanoli se na kraju obično posipaju šećerom u prahu, cimetom i mlevenim orasima.

7. Panettone potiče iz Milana. To je slatki hleb sa sušenim voćem, citrusima i orašastim plodovima koji se tradicionalno pravi za Božić i tokom zimskih praznika.

8. Zeppole su italijanske krofne. To su male pržene kuglice testa, najčešće samo posute šećerom u prahu ili punjene različitim filovima.

9. Sicilijanska pita sa rikotom je klasični sicilijanski desert napravljen od lagane i kremaste rikote u korici od prhkog testa. Rikota se obično meša sa vanilom, šećerom i cimetom. Pilikom pečenja, pita dobija zlatno-smeđu boju spolja, dok unutrašnjost ostaje kremasta i sočna. Tekstura je lagana i kremesta, a ukus bogat i balansiran između slatkoće rikote i hrskavosti testa.

10. Biscotti su hrskavi keksi koji vode poreklo iz Toskane. Zanimljiva je tehnika pripreme ovog deserta. Testo se prvo oblikuje u dugačke štruce, peče, zatim se seče na kriške i onda ponovo peče dok ne postane potpuno suvo i hrskavo. Ovako pripremljeni mogu dugo da se čuvaju. Odlično se slažu sa kafom, čajem i desertnim vinima.

Italijansko poslastičarstvo ima dugu tradiciju, a recepti i tehnike prpreme prenose se s generacije na generaciju. Svaka regija Italije ima svoje poslastice i jedinstvene tehnike pripreme. Na primer, Sicilija je poznata po slatkišima kao što su cannoli, dok je Toskana poznata po cantuccini. Italijanske poslastice oslanjaju se na visokokvalitetne, prirodne sastojke poput badema, pistaća, meda, svežeg voća, vanile, kakaoa i aromatičnih likera kao što je amaretto. Posebno se ceni korišćenje sezonskih i lokalno uzgajanih namirnica.

U Italiji je desert često nezaobilazan deo obroka. Desert se obično služi uz kafu, što upotpunjuje užitak.

Na kraju, ostavljam vam proveren recept za tiramisu!

Sastojci:

  • 1 šolja prohlađene espreso kafe ili neke druge jake kafe

  • veće pakovanje piškota

  • 500g maskarpone sira

  • 2 kašike tamnog ruma

  • 4 jajeta

  • 100g šećera

  • 500ml slatke pavlake

  • kašičica vanilin ekstrakta

  • na vrh kašičice soli

  • kakao u prahu

Priprema:

  1. Za pripremu će vam biti potreban veliki i dubok pleh. Vaš tiramisu imaće dva sloja umočenih piškota i dva sloja kreme od maskarponea

  2. Jednu po jednu piškotu brzo umačite u kafu. Ne dozvolite da vaše piškote upiju mnogo kafe jer će u tom slučaju piškote imati vlažan ukus. Samo ih brzo umočite u kafu sa obe strane. Umočene piškote poređajte u pleh da napravite jedan čvrst sloj. Ukoliko je potrebno isecite neke piškote da biste popunili sva prazna mesta u plehu. Preostalu kafu i preostale piškote sačuvajte za još jedan sloj.

  3. Mikserom kratko umutite maskarpone sir i rum.

  4. Sledi kuvanje žumanaca na pari. Praznu posudu stavite iznad male šerpe vode koja ključa na srednje niskoj temperaturi. Ne dozvolite da voda dodirne dno posude. U posudu dodajte četiri žumanca i 50g šećera, te mutite varjačom ili mutilicom dok ne postanu penasti, oko 5 minuta. Sklonite žumanca sa vatre i odmah sipajte u smesu sa maskarponeom. Mutite mikserom srednjom brzinom dok se ne sjedini.

  5. Mikserom umutite slatku pavlaku i vanilin ekstrakt. Neka krema bude srednje čvrstine jer je takva idealna za tiramisu. Sjedinite je sa smesom od maskarponea.

  6. Mikserom umutite belanca i so srednjom brzinom dok ne postanu penasta, oko 1 minut. Povećajte brzinu miksera i polako sipajte preostalu količinu šećera (50g). Mutite dok se ne formira čvrst sneg, oko 4-5 minuta. Umućena belanca stavite u kremu od maskarponea i ručno sjedinite.

  7. Polovinu kreme od maskarponea ravnomerno rasporedite preko sloja piškota.

  8. Preostale piškote umačite u preostalu kafu i ređajte preko sloja maskarponea. Potom nanesite preostali fil od maskarponea na vrh. Ovako pripremljen tiramisu ostavite u frižideru 2-3 sata.

  9. Nakon par sati u frižideru prosijte gust sloj kakao praha po vrhu. Pokrijte tiramisu plastičnom ili aluminijumskom folijom i ostavite u frižideru još najmanje deset sati.

  10. Ohlađeni tiramisu oštrim nožem secite na porcije. Čuvajte ga u frižideru do tri dana.

Kontakt

Prijava za newsletter

Prijavite se na našu newsletter listu

Kontakt

Nikolaja Krasnova 2, Vračar

011/3285 001, 3285 002

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Vase Pelagića 11

021/38 25 025, 38 25 026

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Cara Dušana 94

018/248 264, 249 255

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Kneza Miloša 20

017/40 58 98, 40 58 99

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo

Pratite nas