KRF

KRF – tamo gde cveta limun žut

Kategorija: Putovanja
Datum objave: 27.11.2024.
Vreme čitanja: 5 min
Autor: Milica

Tokom Prvog svetskog rata, nakon velikih poraza na Balkanu, srpska vojska, zajedno sa velikim brojem civila, bila je primorana na povlačenje kroz Albaniju. Iako su se suočavali sa strašnim uslovima, velikim gubicima, bolešću i hladnoćom, oko 150.000 ljudi je uspelo da stigne do Krfa, gde su bili smešteni i lečeni. Prema nekim izvorima, do Krfa je stiglo oko 45.000 vojnika, dok su mnogi civili bili spašeni u kasnijim evakuacijama.

Srpska kuća na Krfu je vrlo značajan spomenik koji simbolizuje istorijske veze između Srbije i Grčke, a posebno se odnosi na događaje iz Prvog svetskog rata. Srpska kuća na Krfu je tokom 1916. godine služila kao privremeni dom za mnoge srpske vojnike i civile koji su nakon teškog povlačenja kroz Albaniju, u jesen 1915. godine, preživeli strašne strahote i došli na Krf, grčki ostrvo.Iako je bila privremeni smeštaj, kuća je imala duboko emotivno i kulturno značenje za sve koji su se u njoj sklonili. Ona je postala simbol srpske borbe za opstanak i nade u teškim vremenima.

Danas, Srpska kuća na Krfu je restaurirana i održavana kao kulturno-istorijski spomenik. Kuća je jedan od ključnih spomenika posvećenih srpskoj tradiciji i hrabrosti tokom Prvog svetskog rata, i posetioci mogu da je obiđu i nauče više o važnim istorijskim događajima i stradanjima srpskog naroda u tom periodu.

Ostrvo Vido

Ostrvo Vido je mesto velike istorijske vrednosti, koje i danas nosi sećanje na hrabrost i stradanje srpske vojske u Prvom svetskom ratu.

Ostrvo Vido je najpoznatije po svojoj povezanosti sa srpskom vojskom tokom Prvog svetskog rata. Nakon teškog povlačenja srpske vojske kroz Albaniju 1915. godine, kada su pretrpeli velike gubitke, preživeli vojnici, kao i ranjenici i civili, sklonili su se na Krf, a mnogi od njih su bili smešteni na ostrvu Vido. Mnogi vojnici koji su preživeli napade, bolest i iscrpljenost tokom povlačenja, nažalost, nisu preživeli ni na Vidu, gde su umrli zbog bolesti i iscrpljenosti.

Na ostrvu se nalazi Srpsko vojničko groblje, koje je postavljeno u znak sećanja na više od 1.000 srpskih vojnika koji su preminuli na Vidu. Groblje je postalo vrlo važan spomenik srpske borbe i stradanja u Prvom svetskom ratu. Na njemu je podignut i spomenik srpskim vojnicima, a turisti i posetioci dolaze kako bi odali počast i setili se žrtava.

Na ostrvu nema stalnog stanovništva, a sve aktivnosti se uglavnom svode na posetu istorijskim spomenicima, šetnje u prirodi.

Ostrvo Vido je simbol velike solidarnosti i zajedništva među narodima, jer je tokom Prvog svetskog rata postalo dom za mnoge vojnike, kako srpske, tako i grčke. Grci su pomagali srpskoj vojsci i civila koji su preživeli povlačenje, pružajući im sklonište, hranu i medicinsku pomoć. Taj period je postao temelј dugotrajnog prijateljstva između dva naroda.

Turisti obično kreću sa Krfa, jer između Krfa i Vido postoji redovan trajektni prevoz. Trajekti su česti i brzi, a putovanje traje svega nekoliko minuta (obično između 10 i 15 minuta). Brodovi polaze iz glavnog grada Krfa (Korfu) ili drugih luka na ostrvu, pa je pristup ostrvu jednostavan i brz.

Obilazak istorijskih spomenika:

  • Srpsko vojničko groblje: Jedan od glavnih razloga za posetu ostrvu Vido je Srpsko vojničko groblje, koje je posvećeno srpskim vojnicima koji su preminuli tokom Prvog svetskog rata. Posetioci mogu obići spomenike, saznati više o istoriji srpske vojske i razgledati memorijalne ploče.

  • Spomenik srpskim vojnicima: Pored groblja, tu je i spomenik posvećen srpskim vojnicima koji su preminuli na ostrvu.

  • Crkva posvećena srpskim vojnicima: Na ostrvu se nalazi i mala crkva koja je izgrađena u znak sećanja na srpske vojnike, a ona je mesto gde se povremeno održavaju memorialne službe.

Mnogi organizatori tura nude vodiče koji pružaju detaljne informacije o istoriji ostrva, kako o njegovoj ulozi u Prvom svetskom ratu, tako i o drugim aspektima njegove prošlosti. Vodiči često govore na više jezika, uključujući engleski, grčki, i ponekad srpski, što je korisno za posetioce iz Srbije. Postoji mnogo turističkih agencija na Krfu koje nude organizovane ture do ostrva Vido. Mogu se rezervisati online ili direktno na Krfu, na mnogim mestima u glavnim turističkim zonama. Ako preferirate privatne ture, možete unajmiti brod ili voditi individualni obilazak sa vodičem.

Najbolje vreme za posetu ostrvu Vido je tokom proleća i leta, kada su vremenski uslovi povoljni za šetnje i istraživanje. Ipak, i tokom ranih jesenjih meseci ostrvo je lepo za posetu. Zima nije idealna za turističke ture, jer su brodovi ređi, a vreme može biti hladno i kišovito.

Guvija je zaista jedno od ključnih mesta na Krfu koje je bilo povezano sa iskrcavanjem vojske Kraljevine Srbije tokom Prvog svetskog rata. Tokom zime 1915. godine, nakon teškog povlačenja srpske vojske kroz Albaniju, Krf je postao sigurno utočište za srpske vojnike koji su preživeli nepodnošljive uslove i gubitke. Guvija, kao deo glavnog grada Krfa, odigrala je vrlo značajnu ulogu u tom istorijskom trenutku.

Guvija i okolna područja u starom delu grada Krfa postali su značajna tačka iskrcavanja za srpske trupe, kao i za civile. Guvija je bila jedno od glavnih područja gde je bila organizovana pomoć, smještaj za vojnike, kao i bolnice za lečenje ranjenika i bolesnih.

Guvija je bila blizu morskih obala i zato je bilo jedno od glavnih mesta gde su brodovi sa srpskim vojnicima i civilima pristajali. Ostrvo Krf je postalo jedno od najvećih centara za zbrinjavanje srpske vojske. Vojska je, po dolasku, premeštana u različite delove ostrva, gde su bila postavljena bolnička mesta i kampovi.

Po dolasku na Krf, srpski vojnici su odmah smeštani u različite delove ostrva, a Guvija je bila područje gde su se nalazili vojni kampovi i bolnice. Zdravstveni uslovi na Krfu bili su izuzetno loši zbog velikog broja bolesnih i ranjenih. Mnogi su smesteni u improvizovane bolnice u Guviji i okolnim delovima grada, dok su Grci, Britanci i drugi saveznici pružali pomoć. Veliki broj srpskih vojnika je preminuo zbog bolesti, kao što su trbušni tifus i dizenterija, ali i od iscrpljenosti. Veliki broj tih vojnika je sahranjen na Srpskom vojničkom groblju na ostrvu Vido, ali su se sahrane vršile i na drugim mestima, uključujući Guviju i druge delove grada Krfa.

Danas, Guvija i staro jezgro grada Krfa imaju duboko ukorenjen istorijski značaj u kontekstu srpske istorije. Mesta kao što su Srpska crkva i Srpska kuća podsećaju na sve što se dogodilo tokom tog teškog perioda. Guvija je i danas prepoznatljiva po venecijanskoj arhitekturi, ali se sećanje na srpske žrtve i pomoć koju su pružili grčki narod i saveznici tokom Prvog svetskog rata čuva u istorijskim spomenicima.

Kontakt

Prijava za newsletter

Prijavite se na našu newsletter listu

Kontakt

Nikolaja Krasnova 2, Vračar

011/3285 001, 3285 002

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Vase Pelagića 11

021/38 25 025, 38 25 026

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Cara Dušana 94

018/248 264, 249 255

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Kneza Miloša 20

017/40 58 98, 40 58 99

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo

Pratite nas