Vetrenjača noću

Nesebar – stari i novi grad

Kategorija: Putovanja
Datum objave: 27.11.2024.
Vreme čitanja: 4 min
Autor: Miljana

NESEBAR- STARI I NOVI GRAD

Nesebar je jedan od najlepših i najstarijih gradova na crnomorskoj obali Bugarske, smešten na malom poluostrvu, koje je povezano sa kopnom uskim prevlakom. Grad je poznat po bogatoj istoriji, staroj arhitekturi i jedinstvenoj atmosferi, koja privlači turiste iz celog sveta.

Nesebar ima više od 3.000 godina istorije. Kroz istoriju, Nesebar je bio pod vlašću različitih naroda i carstava. Zbog svoje strateške pozicije i kulturnog značaja, Nesebar je bio važan trgovački centar i versko središte. Kroz svoju istoriju bio važan trgovački centar. Njegov povoljan položaj omogućio je trgovinu sa raznim delovima Evrope, Azije i Bliskog istoka.

Nesebar je grad koji ima arheološke spomenike iz svih važnih istorijskih perioda: od praistorije, preko starog i srednjeg veka, do novog veka. Pored crkava i manastira, tu su i ostaci starih gradskih zidina, kula, kao i ruševine iz vremena Rimljana i Vizantije. Mnoge od tih iskopina mogu se posetiti, što čini Nesebar još zanimljivijim mestom za ljubitelje istorije i arheologije. Jedna od posebnosti Nesebra su tradicinalne drvene kuće. Mnoge od njih su iz perioda 19. i početka 20. veka, a karakterišu se drvenim fasadama, uskim prozorima i prelepim balkonima. Zbog svoje očuvane arhitekture, Nesebar je vrlo cenjen među arhitektama i istraživačima.

Novi Nesebar

Novi Nesebar je izgrađen u skladu sa potrebama savremenog turizma. Ovaj deo grada je uglavnom posvećen turističkim sadržajima, sa brojnim hotelima, restoranima, prodavnicama, kafićima i drugim objektima koji služe turistima. Infrastruktura u Novom Nesebaru je savremena, sa širokim i dobro održavanim ulicama, a grad je dobro povezan sa drugim letovalištima i mestima u okolini. Novi deo grada se prostire duž obale i ima nekoliko popularnih plaža. Plaže su savremeno opremljene, sa ležaljkama, barovima i raznim vodenim sportovima, što ga čini atraktivnim za sve koji žele da uživaju u moru i suncu. Novi Nesebar se nalazi u blizini jednog od najvećih letovališta u Bugarskoj – Sunčev Breg, što dodatno doprinosi njegovoj turističkoj popularnosti.

Ovaj deo Nesebra je domaćin brojnim zabavnim sadržajima, kao što su tržni centri, tematski parkovi, restorani sa internacionalnom i lokalnom kuhinjom, kao i noćni klubovi i barovi. Za razliku od starog grada, koji je tiši i mirniji, Novi Nesebar je živahno mesto, idealno za turiste koji žele uživati u noćnom životu i modernim sadržajima.

Iako Novi Nesebar predstavlja savremeni deo grada, on je i dalje povezan sa Starim gradom Nesebrom. Stari grad je udaljen samo nekoliko minuta vožnje ili pešaka, pa turisti koji borave u Novom Nesebaru mogu lako posetiti istorijske spomenike, crkve i muzeje u Starom gradu.

 

Stari Nesebar

Stari grad Nesebar je jedan od najvažnijih kulturnih i istorijskih spomenika na Balkanu, smešten na poluostrvu u blizini crnomorske obale, u jugoistočnoj Bugarskoj. Grad je jedinstven jer kombinuje bogato istorijsko nasleđe sa prelepim pejzažima, a zbog svoje vrednosti u 1983. godini je upisan na listu svetske baštine UNESCO-a.

Stari grad Nesebar ima više od 3.000 godina istorije. Bio je pod kontrolom različitih civilizacija, uključujući Rimljane, Vizantijce, i Osmanlije, što se vidi u bogatom kulturnom nasleđu grada.

Znamenitosti Starog grada:

  1. Arhitektonska baština:
    • Uske ulice i kaldrme: Jedan od najposećenijih delova Starog grada je njegov lavirint uskih ulica i kamenih trotoara. Kamenite kuće sa drvenim balkonima i fasadama stvaraju jedinstven ugođaj. Mnoge kuće u Starom Nesebaru su izgrađene u tradicionalnom bugarskom stilu iz 19. i 20. veka, sa drvenim elementima na spoljnim zidovima i balkonima.
    • Crkve: Nesebar je prepun srednjovekovnih crkava, koje su pravi arhitektonski dragulji. Grad je domaćin više od 40 crkava, iako su mnoge od njih sada u ruševinama. Neke od najpoznatijih crkava su:
      • Crkva Svetog Sofije (5. vek) – jedinstvena zbog svoje jednostavne ali impozantne arhitekture i važnosti u ranohrišćanskoj tradiciji.
      • Crkva Hrista Pantokratora (13. vek) – prelep primer srednjevekovne arhitekture sa vizantijskim uticajem, poznata po svom dekorativnom izgledu i detaljima.
      • Crkva Sv. Ivana Krstitelja (14. vek) – jedna od najlepših crkava u Starom Nesebru, poznata po prelepim freskama.
  2. Arheološki nalazi:
    • Grad je bogat arheološkim nalazištima, koja obuhvataju grčke, rimske, vizantijske i osmanske spomenike. Ostaci drevnih gradskih zidina, rimskih termi, starog teatra, kao i hrišćanskih bazilika, govore o njegovom značaju kroz istoriju.
    • U Starom Nesebru se nalaze i arheološki muzeji koji čuvaju brojne artefakte i predmete iz različitih perioda.
  3. Grad pod zaštitom UNESCO-a:
    • Zbog svoje kulturološke i arhitektonske vrednosti, Stari Nesebar je 1983. godine postao deo svetske baštine. UNESCO je prepoznao ovaj grad kao „živu arheološku izložbu“ koja sadrži slojeve različitih kultura i civilizacija, od tračko-grčkih naselja do srednjovekovnih crkava i građevina.
  4. Tipična atmosfera:
    • Stari grad Nesebar je oaza mira i tišine u poređenju sa modernim letovalištima poput Sunčevog Brega, koji se nalazi u blizini. U Starom Nesebru, turisti mogu uživati u laganim šetnjama po kaldrmama, posetama crkvama, starim kućama, a i kupovini lokalnih suvenira, kao što su ručno rađeni proizvodi, umetničke slike, keramički predmeti i tradicinalna hrana.

Stari grad Nesebar je mesto koje je istovremeno i kulturno bogato i prirodno prelepo. Bez obzira da li ste ljubitelj istorije, arhitekture, umetnosti ili jednostavno uživate u mirnom okruženju, Nesebar nudi nešto za svakoga. Biti tamo je kao putovanje kroz vreme, gde se prošlost susreće sa sadašnjošću u prelepom okruženju.

 

Danas je Nesebar mešavina istorije i modernog turizma. Iako se mnogo toga modernizovalo, grad je uspeo da očuva svoje istorijsko i kulturno nasleđe.

Nesebar je zaista jedinstven spoj starog i novog, što ga čini posebnom destinacijom za sve koji žele da istraže bogatu istoriju, kulturu i prirodne lepote ovog dela Balkana.

Kontakt

Prijava za newsletter

Prijavite se na našu newsletter listu

Kontakt

Nikolaja Krasnova 2, Vračar

011/3285 001, 3285 002

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Vase Pelagića 11

021/38 25 025, 38 25 026

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Cara Dušana 94

018/248 264, 249 255

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo
Kneza Miloša 20

017/40 58 98, 40 58 99

[email protected]
Radno vreme:
Pon-Pet 08:00-20:00 Subota 08:00-15:00 Nedelja ne radimo

Pratite nas