Tara – planina netaknute prirode
Valovita planina koja se, poput prirodnog akvarela preliva iz obline u oblinu ka horizontu, ljudi koji pozdravljaju sa – svako dobro, tradicionalna kuhinja oslonjena na prirodu, samo su neke od odlika planine Tare.
Ona je neočekivano različita, zimi vam dopušta da uživate u belini i površini, a leti da zaronite u zeleno. U zelene šume nacionalnog parka, zelene vode jezera Perućac i Zaovine ili smaragdnu Drinu…
Priča o prirodi
„“Ja ovako zamišljam raj“ izjavio je dr Etkin Klark, direktor Evropske fondacije za zaštitu prirode i nacionalnih parkova, prilikom obilaska nacionalnog parka „Tara“ u avgustu 1996. godine.
Pre će biti da je tu misao uzviknuo, uskliknuo ili prošaptao jer je fascinacija Tarom doživljaj izvan granica uobičajenog.
Planina Tara je 1981. godine proglašena nacionalnim parkom.
Nacionalni park, sa Kaluđerskim barama, Crnim Vrhom, Ravnom Tarom, i Zvijezdom sa delom kanjona Drine, obuhvata najveći deo planine Tare i prostire se na površini od 19200 ha.
Zahvaljujući specifičnostima geografskog položaja, geološke podloge, klime i nadmorske visine, bogatstvo flore Tare predstavlja gotovo trećinu flore Srbije. Pančićeva omorika, kako je drugačije nazivaju i „kraljica svih endemiteta Evrope“, iako je na ovoj planini identifikovano i više od 1000 vrsta biljaka, ipak zauzima počasno mesto.
Nacionalni park Tara ima bogato kulturno – istorijsko nasleđe i obiluje tragovima praistorije, antičke, rimske i vizantijske kulture.
Kaluđerske Bare – zdravlje na dar
Centar Tare, visinska oaza zdravlja, kreativnog rada, događaja, sportsko-rekreativnih aktivnosti u prirodi i samog življenja na planini. Mesto okupljanja ljubitelja zdravog života i aktivnosti u prirodi. Područje Kaluđerskih Bara obuhvata plato Tare koji leži na nadmorskoj visini od oko 1000m. Ovde je raskrsnica puteva prema Bajinoj Bašti, Mitrovcu, Kremnima, Mokroj Gori… Kaluđerske bare predstavljaju „Taru u malom“.
Vidikovac Crnjeskovo nalazi se na oko 30 min pešačenja od hotela „Omorika“. Sa ovog vidikovca možete videti Bajinu Baštu i manastir Raču. Naspram vidikovca se vide plato Sokoline i stene kanjona reke Rače, gde se gnezdi preostali par Suvog orla.
Hotel „Omorika“ je smešten na Kaluđerskim Barama i kategorizacije je tri zvezdice. Hotel raspolaže sa 156 komfornih soba, osam apartmana i 2 prezident apartmana.
Pored hotelskog restorana, gostima je na raspolaganju i banket sala, VIP salon, aperitiv bar, poslastičarnica, prodavnica suvenira, kao i zatvoreni bazen sa saunom, teretana, stoni tenis, bilijar, kao i igraonica za decu.
U neposrednoj blizini hotela je travnati fudbalski teren, teniski tereni, trim staza dužine 1600m sa sportskim spravama, 10 km uređenih šetnih staza u borovoj šumi, kao i skijaški tereni.
Kaluđerske Bare pružaju mogućnost za različite vrste aktivnosti. Izdvojićemo one najzastupljenije:
Planinarenje
Tara, kao jedna od naših najlepših planina, pruža izuzetne uslove za planinarenje i veoma je interesantna ljubiteljima ove aktivnosti u prirodi. U Nacionalnom parku Tara markirano je 18 planinarskih staza sa ukupnom dužinom od preko 120 km. Ovim rutama je pridodata još jedna veoma zanimljiva staza nazvana „Mala duhovna transferzala“. Ova staza je obeležena na relaciji: manastir Rača-Lađevac-Suva pećina-skit Sv. Đorđa-stena „Krstača“- utvrđenje Gradina-vidikovac Crnjeskovo-manastirski stanovi na Kaluđerskim Barama. Preporučuje se korišćenje mape planinarskih staza, koja se nalazi na svim recepcijama, kontrolnim i informativnim punktovima.
Jahanje
Ljubitelji jahanja mogu da uživaju obilazeći lepote Tare na konjima. Na Tari je osnovana mini ergela jahaćih konja koja se nalazi na Kaluđerskim Barama, u blizini Manastirskih stanova. Za početnike je organizovana i škola jahanja.
Biciklizam
Kilometri asfaltnih i vrlo dobrih makadamskih puteva na Tari omogućavaju vožnju biciklom u svako doba godine, bez obzira na vremenske uslove. Stotine šumskih staza i puteljaka obećavaju doživljaj za ljubitelje tišine, ali ni oni ambiciozni neće ostati uskraćeni: na raspolaganju im je izazov bezbrojnih tehnički i fizički veoma zahtevnih staza. JPNP Tara je uradio mapu biciklističkih staza koje prolaze kroz najlepše delove nacionalnog parka. Možete je pronaći na informativnim punktovima JP Nacionalni park „Tara“ pod nazivom Tarocikl.
Mitrovac – razigrana priroda
Mitrovac je jedna od najvećih visoravni planine Tare i leži na 1080m nadmorske visine. Do Mitrovca se stiže krivudavim putem iz Perućca ili iz pravca Kaluđerskih Bara. Povoljni klimatski uslovi sa velikim brojem sunčanih dana, obilje prirode i čistog vazduha i veliki broj uređenih sportskih površina pružaju izvanredne uslove za odmor, rekreaciju i aktivni doživljaj prirode.
Posebnu atrakciju ovog dela Tare čini vidikovac Banjska stena. Vidikovac se nalazi na 7 km od Mitrovca na 1024 m nadmorske visine. Sa njega se vidi veličanstven prizor gornjeg toka reke Drine sa svih 7 rečnih terasa i brana HE „Bajina Bašta“.
Tepih livada je tresetište, koje ostavlja utisak omanjeg proplanka sa finom mekom travom. Šetnja po ovoj travi stvara prijatan osećaj hoda po tepihu, dok zemljište pod nogama lagano vibrira. Do tepih livade se stiže za svega 10 minuta hoda od dečijeg odmarališta obeleženom šumskom stazom. Za posetu i obilazak tepih livade preporučuje se izrazito suvo vreme.
Jezero Zaovine leži na 840 m nadmorske visine, predstavlja akumulaciju reverzibilne hidroelektrane i sa jezerom Perućac je povezano tunelom. Nastalo je pregrađivanjem gornjeg toka rečice Beli Rzav. Okruženo šumama i proplancima, jezero predstavlja pravu oazu mira i tišine. Kristalno čista jezerska voda obiluje raznim vrstama riba, tako da će zaljubljenici u ribolov ovde naći svoje mesto za uživanje. Jezero pruža obilje mogućnosti za kupanje i bavljenje sportovima na vodi. Ispod njega se nalazi pastrmski revir jezerce Spajići iznad koga je stanište Omorike gde ju je i Josif Pančić pronašao.
Predov krst – obilje prirode
Predov krst predstavlja „srce“ nacionalnog parka Tara i većim svojim delom pripada prvoj zoni zaštite. Nalazi se na nadmorskoj visini od 1075 m. Do ovog lokaliteta se stiže od Perućca, kroz uski kanjoj rečice Dervente, preko Rastišta ili iz pravca Mitrovca preko Zaovina, jezera pijaće vode i Bature. Idealno mesto za beg u izvornu prirodu, za one koji žele višednevno uživanje u bogatstvu prirode sa maksimalnom privatnošću.
Vidikovac Bilješka stena se nalazi u Zvijezdi, na 7 km makadamom od Predovog krsta. Sa ivice vidikovca „puca“ veličanstven pogled na litice kanjona Drine. Na samom vidikovcu je stanište Pančićeve omorike, kraljice Tare, a tu je i kuća koja je korišćena za snimanje filma „Ptice koje nikad ne polete“ i sada se koristi kao planinarsko sklonište.
Na 2-3 kilometra od Bilješke stene, iznad Dolova, nalaze se još dva atraktivna vidikovca.
Pančićeva omorika zauzima počasno mesto u preko 1000 vrsta flore koje žive na Tari. Ovaj „živi fosil“ često nazivaju i „kraljica svih endemiteta Evrope“. Pančićeva omorika predstavlja simbol nacionalnog parka „Tara“. Ovu specifičnu vrstu četinara otkrio je u prirodnom staništu na ovoj planini 1875. godine Josif Pančić, poznati naučnik i istraživač flore naših planina.
Bajina Bašta – centar Tare i Drine
Bajina bašta predstavlja centar Tare i Drine. Ovaj gradić, sa oko 9000 stanovnika, ušuškan je u podnožju planine Tare, na desnoj obali reke Drine sa kojima čini jednu zaokruženu celinu. Ovde ćete svakako pronaći nešto što vas interesuje, bilo da je to sport i rekreacija, zabava, provod, ili pak duhovnost, prirodu, mir i tišinu.
Veliki broj manifestacija tokom cele godine učiniće vam boravak u Bajinoj Bašti jedinstvenim i nezaboravnim.
Manastir Rača
Ovaj manastir je po predanju zadužbina Kralja Dragutina iz XIII veka. U svojoj burnoj istoriji više puta je rušen i obnavljan. U kasnom srednjem veku manastir je bio centar sakupljanja, prepisivanja i pisanja brojnih crkvenih spisa, poznat kao račanska prepisivačka škola, i igrao je veoma važnu ulogu u očuvanju nacionalnog identiteta srpskog naroda. Za vreme Drugog svetskog rata ovde je čuvano Miroslavljevo jevanđelje- najstariji pisani spomenik našeg naroda.
Prema Tari vodi nekoliko dobrih puteva koji povezuju Zlatiborski okrug, sa susednim višegradskim područjem u Bosni. Bilo da se putuje od Užica preko Kremana, ili direktno, od Bajine Bašte i Perućca, stiže se do glavnih turističkih centara. Ipak, osim Kaluđerskih Bara i Mitrovca u Nacionalnom parku Tara su i neke predeone celine, koje se mogu upoznati samo uz pomoć ljubaznih domaćina. Ceo masiv sa Crnim vrhom i Zvijezdom, uključujući kanjon Drine, skriva značajne prirodne retkosti, arheološke lokalitete, vredno kulturno i etnološko nasleđe, te se može slobodno reći da posetu i boravak na ovoj planini možemo preporučiti svim turistima, obzirom na zadivljujući broj najrazličitijih sadržaja koje poseduje, kao i zbog predivne, netaknute prirode.